reklama

Naše školy nás učia pre minulosť...

Asi pred mesiacom som bol na prednáške zakladateľa a vtedajšieho riaditeľa T-systems. Hovoril o tom, že on sa zaslúžil o to, že T-systems je na Slovensku a konkrétne v Košiciach. Samozrejme tomu muselo predchádzať to, že skoro celú osnovu na elektrotechnickej univerzite v Košiciach musel úplne zmeniť - veď T-systems požaduje na post svojho zamestnanca úplne iné požiadavky ako dokázala ponúknuť stará osnova školy. Čo teda určuje čo sa učiť v danom obore už máme a čo nie? Akú mám istotu že keď vyštudujem školu, nebudú odo mňa požadovať na trhu práce niečo úplne iné?

Písmo: A- | A+
Diskusia  (1)

Prečo by som sa mal teda učiť niečo čo už o 5 rokov nebude aktuálne?

Trendy sa menia tak rýchlo že si to ani sám nestíham všímať. Príchod internetu, globalizácia a následné úplne nové pracovné miesta spôsobili to, že stará generácia (nad 35 rokov) je pre nový trh práce absolútne nepoužiteľná a využívajú ich len na “staré” povolania. A čo je úplne najhoršie, keď títo ľudia (už o jednu trend-generáciu pozadu) idú učiť mladých čo do ich ďalšieho povolania (do ktorého nastúpia až o 5 rokov) potrebujú.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Vedeli ste o tom, že terajších 10 najžiadanejších zamestnaní, v roku 2004 vôbec neexistovali? Ako teda môžeme naše deti pripraviť na kvalitné a dobre platené povolanie? Tendencia nahradzovania ľudí strojmi bude len a len stúpať a nové trendy ktoré tu budú v roku 2020 budú úplne odlišné od tzv. inovatívneho výučbového systému naších vysokých škol. (inovatívny bol asi tak pred troma rokmi - a aj to vydržalo len jeden semester :D ).

Snáď vám nemusím ani pripomínať (a poznáte to aj zo svojho okolia) že 95% ľudí, ktorý sa narodili pred rokom 1970 ani zďaleka nevykonáva povolanie ktoré vyštudovali. Ani moja mamka, otec, strýkovia ani žiadna z mojich tiet. Načo teda zabili 5 až 10 rokov niečím čo v živote nikdy nevyužili? Niečím čo terajším študentom už po vyštudovaní školy bude absolútne na prd, lebo aj tak prvé miesto ktoré navštívi bude buď úrad práce alebo “tatkom dosadené miesto”..... V oboch prípadoch sa budú aj tak musieť učiť ÚPLNE nové veci ktoré s ich školou a 5-timi rokmi strávených v nej nemajú nič spoločné (nemyslím lekárov ani právnikov, prípadne iné prudko profesné výnimky). Veď dajme si ruku na srdce a sami pre seba si odpovedzme: Koľko vecí sme z tých desiatok až stoviek stostránových skrípt v živote alebo v našom povolaní použili? Koľko krát sme museli použiť nejakú poučku v bežnej konverzácii? A keď už sme to aj použili. Neoverili sme si to radšej ešte raz na google-i alebo v nejakej knihe? Načo sme to potom držali v hlave?

Čo bude o 5 rokov? Ťažko povedať. Môžeme len odhadovať. Príchod technológie Cloud nám jemne ukazuje smer vývoja. Už v starých knihách bolo čo to napísané o všetkých informáciách na jednom mieste. Napádajú ma myšlienky ako windows online (pripojenie sa do svojho windowsu cez akýkoľvek počítač - niečo ako Google Disk), Čipy implementované v koži v ktorých budeme mať všetky doklady aj kreditky, mobilné aplikácie ktoré nás počas prechádzania sa v meste automaticky upozorňujú na zľavy v blízkom podniku alebo žobrákov ktorý po novom budú mať k dispozícii bezdotykové terminály. Nereálne? Uvedomte si že 80% všetkých (pre tú dobu) nereálnych výmyslov spisovateľa Julesa Verne-a sú momentálne už dávno uskutočnené.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Čo sa teda mám učiť aby som uspel?

Toho, že ľudia nebudú mať prácu sa báť určite nemusíme. Práca bude. Ale bude natoľko odlišná od tej čo poznáme teraz, že ľudia ktorí sa neprispôsobia - skapú. Zamestnanie sa posunie na úroveň výroby, servisu a stráženia robotov, ktorý budú vykonávať manuálnu prácu za nás. Veď - čo si myslíte že by vám rodičia povedali keby ste im pred desiatimi rokmi naznačili že ja si budem zarábať na internetovom obchode, alebo budem vytvárať počítačové hry či prípadne budem ponúkať zľavy - a na tom pekne trhnem, alebo najlepšie by bolo keď na vás mamka nadáva že furt pozeráte do toho počítača a že nič z vás nikdy nebude, povedať: Mami, o 5 rokov budem celý deň čučať do počítača, niečo semtam klikať a ešte mi zaplatia za to 1200eur. :D

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Trendy sa menia, a buď sa im prispôsobíme, alebo ich začneme vymýšľať. Pamätám na tie časy (5 rokov dozadu) kedy moja babka nechcela o novinkách nového sveta ani počuť. Bála sa toho. Dneska? Smartphone, LED televízia, mágio, elektrická rúra - to všetko u nej nájdete. Z Babky sa stala TrendyBábina. Každý sa raz prispôsobí. Otázka znie ČOMU sa budeme prispôsobovať?
Vidím to tak, že v tomto svete uspeje len ten, kto predvída trendy, prípadne je trendsetterom sám. Uvedomujem si že máme len tri možnosti. Buď budeme človekom ktorý príde na pole, všetci sa mu zo začiatku vysmievajú ale on verí že na tom poli so svojími vedomosťami niečo dokáže. Maká, sadí, stará sa a keď to nakoniec vyrastie, začne s obrovskou dýkou zberať úrodu. Určuje smer, silu, dĺžku ale hlavne produkt sám. Tento človek sa volá trendsetter. Tí ktorí idú hneď za ním (druhá skupina), už idú po mierne vyšlapanej ceste, s garanciou istej úrody podstupujú menšie riziko, ale zároveň aj menší obnos úrody. No a potom sú tu ľudia ktorý idú za davom, sem tam nejakú úrodu nájdu, skromne prežívajú, nikto sa im síce nesmeje, ale sú nútení ísť s davom, lebo ináč by zdochli.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Vymýšlajte.. Máte mozog.. Využívate len 5% jeho možností. Einstein vraj využíval až 8%... Predstavte si že budete využívať 6-7%.. Ste milionár.. ;)

David Zbojek

David Zbojek

Bloger 
  • Počet článkov:  8
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Entrepreneur ktorý chce dostať von svoje skromné myšlienky a popritom pár ľudí presvedčiť aby začali podnikať. ;) Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

20 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

752 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

295 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu